Mentor Felix omgång 2

Mentor Felix omgång 2

 

Från vänster bakre raden: Helena Ledström Jonsson, Monica Wiksander, Gunilla Håbro, Tommy Magnusson, Per T Ohlsson, Lars Gullberg.
 
Mellanrad: Pia Isacsson, Monika Dall, Iva Parizkova Ryggeståhl, Feriel Lund, Mattias Edinge, Magdalena Lenz, Zagorka Zivkovic.
 
Främre raden: Ania Christiansson, Louise Scheele Elling, Paul Raso.
 

En ny fantastisk grupp av Mentor Felix har sett dagens ljus! Och som traditionen säger så fick även de ikläda sig farmors förkläden och själva tillverka sin dessert :). Tack alla häftiga entreprenörer för er generösa energi igår på Kickoffen och lycka till i era träffar under året som kommer!! Jag tycker att det bådar gott... för första gången (av alla mentorprogram jag har kört) så var ALLA adepter och ALLA mentorer verkligen på plats vid kickoffen!! Inte ens SJ, trafikstockning eller förkylningar kunde sätta käppar i hjulet för den första viktiga träffen!

Nu har de ett spännande år framför er, jag brukar säga att ett mentorprogram är som ett buffé - bord vi har dukat fram, sedan är det upp till deltagarna att ta för sig! Adepten driver sin process framåt, nu med ytterligare ett mycket kvalificerat bollplank i sin mentor. Min erfarenhet är att tillsammans titta på adeptens affärsplan kan vara ett bra sätt att konkretisera ämnena på träffarna.

Förutom att ni har en mentor - adept relation så kan ni också lägga till hela gruppen Mentor Felix 2 till ert nätverk. Vi ska ha en gruppträff med företagspresentation och "Fråga Lund" och jag tror att vi satsar på att ha den i mitten av november med tanke på deltagares semester, konferensen osv. Mentorn Monica Dall är en ängel och låter oss använda Merit Utbildnings lokaler i Rosengård Malmö.

Läs utdrag från deras logg böcker

 

Bilder:

Träff september 2011